Tarina on yksinkertainen ja vauhdikas: kaksi varakasta teksasilaista herraa tarjoaa legendaariselle rämäpäälle Bo ”Bandit” Darvillelle (Burt Reynolds) eli Konnalle houkuttelevan haasteen. Hänen täytyy salakuljettaa 400 laatikkoa Coors-olutta Texarkanasta Atlantaan alle 28 tunnissa. Tehtävä on laiton, sillä kyseistä olutta ei saanut tuohon aikaan myydä Mississippijoen itäpuolella ilman lupia.
Palkkioksi luvataan huimat 80 000 dollaria. Konna ottaa haasteen vastaan ja värvää avukseen ystävänsä Cledus ”Snowman” Snow’n (Jerry Reed), joka ajaa olutlastissa olevaa rekkaa. Konna itse toimii hämäyksenä ajaen viritetyllä, mustalla Pontiac Trans Am -urheiluautollaan vetäen poliisit peräänsä.
Matka mutkistuu, kun Konna poimii kyytiinsä Carrie-nimisen matkalaisen (Sally Field), joka on juuri paennut omista häistään. Hylätty sulhanen sattuu olemaan teksasilaisen, erittäin itsepäisen ja virkaintoisen sheriffi Buford T. Justicen eli Koukun (Jackie Gleason) poika. Sheriffi Justice aloittaa osavaltioiden rajat ylittävän, raivokkaan ja autoja romuttavan ajojahdin nappasessaan "maanteiden kuninkaan".
Elokuvan todellinen tähti oli musta-kultainen urheiluauto. Elokuvan jälkeen kyseisen automallin myynti räjähti käsiin Yhdysvalloissa, ja auto on edelleen yksi elokuvahistorian tunnistettavimmista kulkuneuvoista.
Elokuva käynnisti massiivisen LA-puhelinvillityksen (lyhytaaltoradiot), kun rekkakuskit ja autoilijat kommunikoivat elokuvassa keskenään omilla salanimillään varoittaakseen toisiaan "savuista" (eli poliiseista, engl. Smokey).
Jerry Reed paitsi näytteli elokuvassa rekkakuskia, myös sävelsi ja lauloi elokuvan unohtumattoman kantritunnuskappaleen, josta tuli valtava radiohitti.
Burt Reynolds ja Sally Field rakastuivat kuvausten aikana myös tosielämässä ja seurustelivat useita vuosia elokuvan jälkeen.
Jackie Gleason improvisoi suurimman osa sheriffi Buford T Justicen repliikeistä.


