Vaikka supermuisti on Carrielle toisinaan henkinen taakka ja kirous, se osoittautuu korvaamattomaksi työkaluksi rikosten ratkaisemisessa. Hän pystyy palauttamaan mieleensä rikospaikat ja pienimmätkin yksityiskohdat kellontarkasti.
Carrie päätyy takaisin poliisityöhön New Yorkin poliisilaitokselle (NYPD) sen jälkeen, kun hänen naapurinsa murhataan. Hän alkaa selvittää tapauksia yhdessä entisen poikaystävänsä ja työparinsa Al Burnsin kanssa.
Sarjan taustalla kulkee pitkään Carrien henkilökohtainen trauma. Ainoa asia, jota hän ei poikkeuksellisesta muististaan huolimatta pysty muistamaan, ovat hänen lapsuudessa murhatun siskonsa tappajan kasvot.
Päätehtävissä:
Carrieta näyttelee Poppy Montgomery (tuttu myös sarjasta Ilman johtolankaa) ja Al Burnsia näyttelee Dylan Walsh.
Sarjaa tehtiin yhteensä 4 tuotantokautta. Sarjan tuotantohistoria oli vaiheikas, sillä se peruttiin ja herätettiin henkiin useampaan otteeseen eri tv-kanavien toimesta.
Suomessa sarjaa on esittänyt muun muassa Yle ja Netflix