Elokuvan keskiössä on oululainen liikemies Aarno Lamminparras (Kari Hietalahti). Lamminparras on epäonnistunut bisneksissään, ajautunut taloudelliseen ahdinkoon ja katkeroitunut koko yhteiskunnalle. Hänen avioliittonsa rakoilee, ja vaimonsa pakottamana hän suuntaa työnhakumatkalle Helsinkiin aloittaakseen kaiken alusta.
Uuden alun sijaan pikkutarkka ja epätoivoinen Lamminparras päättääkin kaapata aseella uhaten Finnairin Caravelle-lentokoneen matkustajineen ja miehistöineen kesken Oulu–Helsinki-lennon. Kaappaaja vaatii panttivangeistaan satojen tuhansien markkojen lunnaat.
Tarina etenee tragikoomisena kissa ja hiiri -leikkinä suljetussa lentokoneessa, jossa mikään ei tunnu menevän täysin suunnitelmien mukaan. Virkavalta yrittää ratkoa epätavallista tilannetta parhaan kykynsä mukaan maan kamaralla.
Keskeisissä rooleissa
Kari Hietalahti – Aarno Lamminparras (sai laajaa ylistystä moniulotteisesta roolisuorituksestaan)
Aake Kalliala – Lentokapteeni Taneli Rajapaltio
Jussi Vatanen – Lentoperämies Calle Snock
Hannu-Pekka Björkman – Juristi "Pena" Marttinen
Merja Larivaara – Lentoemäntä Kananen
Aleksi Mäkelälle tyypilliseen tapaan elokuva tasapainoilee vakavan rikosdraaman ja mustan huumorin välimaastossa. Elokuvan tekoa varten Ruotsista lainattiin aito ja harvinainen Caravelle-matkustajakone, joka maalattiin vastaamaan 1970-luvun Finnairin virallista ulkoasua.
Vaikka elokuva pohjautuu vahvasti Lauri Puintilan kirjoittamaan historiikkiin, tekijät ovat ottaneet joitakin fiktiivisiä ja viihdyttäviä taiteellisia vapauksia tarinan lennokkuuden varmistamiseksi.
Lamminparras ei itse suostunut elokuvaa katsomaan, vaikka hänelle tarjottiin siihen mahdollisuus. Hän oli pahoillaan siitä, että elokuvan tekijät eivät olleet häneen yhteydessä.
